Druk 3D staje się coraz bardziej popularnym narzędziem w firmach i organizacjach. Jest to spowodowane tym, że podczas ciągłych badań nad technologiami przyrostowymi znajdujemy coraz więcej ich zastosowań. Technologie druku 3D wykorzystywane są w wielu branżach – od reklamy, przez przemysł militarny, po medycynę. Jak to możliwe, że są tak uniwersalne?
Jest to możliwe, dzięki szerokiej palecie możliwości jakie daje druk 3D. Jest to zbiór technologii, które tworzą trójwymiarowe przedmioty w sposób warstwowy. Różnią się między sobą materiałem budulcowym oraz sposobem jego przetwarzania. Przedmioty produkowane, w każdej z technologii, mają inną specyfikację, a zatem inne zastosowanie. Możemy podzielić je m.in. ze względu na rozmiar, czy dokładność wymiarową, ale również na wytrzymałość i odporność na wysoką temperaturę.
Druk 3D idealnie sprawdza się w procesie prototypowania, który pozwala na przetestowanie pomysłu na realnym przedmiocie. Nie wymaga tworzenia formy, które jest potrzebna przy technologii wtryskowej ograniczając koszty i czas wytworzenia prototypu.
Jako, że druk 3D wytwarza produkt warstwa po warstwie, często używa tylko tyle materiału ile potrzebne jest, aby produkt mógł powstać. Ogranicza to ilość odpadów w porównaniu na przykład do obróbki skrawaniem.
Dlaczego zatem warto inwestować w druk 3D? Staje się niebagatelnie potężnym narzędziem, o którym powinien wiedzieć każdy inżynier przyszłości. Daje możliwość personalizowania produktów, które nie są możliwe do wytworzenia lub ich produkcja wymaga znacznego nakładu finansowego. Już dziś drukowane są protezy, ortezy i modele chirurgiczne. Druk 3D wchodzi w przemysł spożywczy i budowlany. W 2018 roku firma Bugatti wykonała zaciski hamulcowe dzięki drukowi 3D z metalu, które byłyby niemożliwe do wykonania w innych technologiach ze względu na skomplikowany kształt.
Gdzie się nie pojawia, tam wprowadza rewolucję optymalizując procesy lub pozwalając na zupełnie nowe podejście do projektowania. Nic dziwnego, że druk 3D stał się integralną częścią technologii Przemysłu 4.0. Warto mieć to na uwadzę wprowadzając innowacje w swojej firmie.
Tylko od nas zależy, czy nadążymy nad tą rewolucją!